fbpx

Recenze montáže Omegon mini track lx2

Poznámka: recenze je z roku 2019 Nyní už existuje i verze lx3, ale verze Omegon mini track lx2 se stále prodává.

Snažím se co nejvíce odlehčit fotovýbavu a bylo jasné, že jednou přijde řada i na rovníkovou montáž. Když se mi ji nechtělo dát do batohu na skialpech v Rakousku a poté mi nahoře dost chyběla, rozhodl jsem se definitivně, že přejdu ze Skywatcheru Star adventurer na natahovací „minutku“ montáž Omegon mini track LX2. Byla to trošku loterie, seriozní recenze jsem žádné nenašel a po týdnu jsem myslel, že ji vrátím. Teď už naštěstí mohu říct, že se koupě vyplatila.

Montáž jsem koupil v Supra-dalekohledy v Praze na začátku ledna a vyzkoušel jí tak i v pořádné zimě.

Kromě montáže najdete v balení ještě něco jako polární hledáček, redukci z 1/4″ na 3/8″ závit na uchycení kulové hlavy a klíč na její dotažení. Kulovou hlavu na uchycení fotoaparátu musíte dokoupit. Já jsem koupil za 500 Kč lehkou hlavu z Anglie. Celkem má sestava s kulovkou a destičkou na uchycení do stativu 850 gramů. Oproti Adventureru s 1,8 kily je to velký skok.

Váha ale není vše. Rozměrově je Omegon zcela jinde, a to i proti menšímu Adventureru. V podstatě jej dáte do kapsy a pokud míříte za focením hvězd i někam dál, pak nemusíte trnout hrůzou, že uslyšíte svoje jméno na letišti, abyste se dostavili na kontrolu zavazadla. Na rentgenu Skywatcher vypadá všelijak, zabírá kus kufru a vysvětlujte někomu, že to je na hvězdy.

Poslední výhodou je, hlavně v zimě, absence baterií.

Parametry:

TypOmegon mini LX2Star adventurer miniStar adventurer
Váha0,4 kg0,7 kg1,8 kg
Doba provozuneomezeně (1 hod.)24 h48 h
Cena3 000 Kč6 500 Kč7 500 Kč

Praktický test

U všech montáží jste limitováni maximální délkou expozice. Adventurer zvládl na široká ohniska bez problémů 5 minut, při přesném ustavení i víc. To samozřejmě od Omegonu čekat nelze. Výrobce uvádí nejdelší možnou expozici jako 100/ohnisková vzdálenost. Na 24 mm je to tedy 4 minuty. Zde je první nevýhoda Omegonu. 4 minuty zní skvěle, ale kvůli velmi hrubému zaměření polárky a konstrukci strojku jsou 4 minuty dosažitelné jenom v určitých situacích. Na druhou stranu na hvězdy bez deep sky objektů stačí 2 minuty při ISO 3200 a f4. S fullframe zrcadlovkou je i ISO 6400 v pohodě, takže se expozice zkrátí na 1 minutu.

Při testu montáž zvládla 2 minuty na ohnisko 75 mm a 1 minutu na 100 mm, ale pokud nechcete po každé expozici kontrolovat, jestli jsou hvězdy body, rozhodně zkraťte čas.

Kvůli konstrukci natahovacího strojku hraje největší roli váha a vyvážení fotosestavy. Pružina potřebuje vždy protiváhu, proto je montáž vybavena protipružinou se stupnicí. Toto je největší nevýhoda montáže. Pokud se rozhodnete ji koupit, budete si muset dávat pozor, aby sestava nebyla extrémně nevyvážená směrem do stran. Na focení na výšku tak budete potřebovat L-plate. Elko mimochodem doporučuji i na krajinu obecně. Také dávejte pozor při použití teleobjektivu, zde je objímka objektivu opravdu nutnost.

Níže uvádím mnou vyzkoušené nastavení pružiny. Výrobcem doporučené nastavení se v mém případě vůbec neosvědčilo. Obecně platí: čím větší váha a vyosené těžiště, tím vyšší stupeň. Při těžišti na východ je potřeba použít vyšší stupeň než na západ. To je dáno konstrukcí hodinového strojku.

Bohužel na jižní polokouli montáž naložená klasickou zrcadlovkou použít nelze. Musí se točit opačně. Některé stativy umožňují přetočení nohou, ale pro montáž už je to taková páka, že se mi podařilo úspěšně otestovat pouze s lehoučkým 50 mm objektivem na nejvyšší stupeň pružiny. Teď se ale objevila dražší verze NS, která lze použít i u protinožců. Kdo je však šikovný, nemusí si připlácet více než 1 000 Kč a manžetu s ozubením si vyrobí sám.

Na konci článku naleznete fotografie montáže  a testovací snímky.

6D + 16-351,8 kg30°- 60° s. š.
směrtěžištěstupeň
SEstřed2
NS2
SWE4
SN3-4
EW3
6D + 501 kg
Estřed3
SEstřed2

Plusy a mínusy

+

  • rozměry
  • váha
  • cena
  • rychlá manipulace
  • absence baterií

  • nosnost 2 kg
  • nastavování pružiny
  • max 100 mm
  • problematické na J polokouli (dražší verze)

 

 Závěr

Pokud chodíte na delší treky po horách a zároveň nemáte ambice věnovat se více klasické astrofotografii, pak je Omegon mini LX2 jasná volba. Proti ne o tolik těžší kostce Star Adventurer mini wifi je velkou výhodou více než dvakrát nižší cena a není potřeba dokupovat baterky. Navíc ustavení montáže je otázka maximálně minuty, se Skywatcherem to bylo vždy na dýl. Když ale víte, že budete cestovat na jižní polokouli a nechcete předělávat Omegon nebo kupovat dražší verzi a zároveň chcete využívat i delší ohniska od 100 mm do 300 mm, pak kupte Star Adventurer mini wifi, případně Adventurer, který má i port na pointaci.