fbpx

Recenze Canon RF 800 mm f/11 IS STM

Dostal se mi do rukou opravdu neobvyklý objektiv na recenzi Canon RF 800 mm f/11 IS STM, na který jsem navíc ještě zkusil přidat také nový telekonvertor Canon Extender RF 2x. Když byl tento teleobjektiv představen, upoutal hned už dost extrémním ohniskem 800 mm. V kontrastu s takovýmto přiblížením byla jeho cena a docela kompaktní rozměry.

Recenze Canon RF 800 mm f/11 IS STM
objektiv v aktivním modu a nasazenou sluneční clonou

Tato recenze Canon RF 800 mm f/11 IS STM je zaměřena trochu netradičně mimo hlavní obor teleobjektivů – fotografování zvířat – na uplatnění pevného ohniska 800 mm ve fotografii krajiny a noční oblohy.

Canon RF 800 mm f/11 se prodává okolo 27 tisíc korun a jeho kratší verze Canon RF 600 mm f/11 IS STM okolo 21 tisíc. Kratší objektiv mně nedával moc smysl, protože jsou na trhu zoom teleobjektivy, jejichž delší ohnisko také končí na 600 milimetrech a disponují vyšší světelností. Příkladem může být třeba Sigma 150-600 mm f/5,0-6,3 nebo Tamron SP 150-600 mm f/5,0-6,3. Dalších 200 mm je však velký rozdíl, a tak jsem musel Canon RF 800 f/11 vyzkoušet.

Konstrukce objektivu je plastová, takže je na teleobjektiv velmi lehký a jeho váha je 1260 gramů. Objektiv má dvě polohy, přepravní a aktivní. Před focením se jednoduše pootočí prstencem a tubus se vysune. Díky tomu je teleobjektiv relativně skladný. K nízké váze přispívá i konstantní světelnost f11, která je dána menším průměrem předního členu objektivu. Průměr závitu na filtry je pak 95 mm. Upřímně nenapadá mě využití žádného filtru na tomhle ohnisku, maximálně tak polarizační filtr na některé scény v krajině, ale to chce potom opravdu dobrý stativ, aby zvládl dlouhé časy v důsledku úbytku světla. Na druhou stranu stabilizace obrazu je natolik výkonná, že jsem dost často fotil jen z ruky. Proto u každé ukázková fotky bude i popisek nejen s tímto údajem.

Napoprvé jsem objektiv vyzkoušel na Točné v Praze. Často odsud vidím České Středohoří, tak jsem ho zkusil přiblížit. Před prvními fotkami je třeba říct, že jsem od skla moc neočekával, především pak nějakou kresbu. O to víc mě první testovací snímky Pražského hradu a Řípu překvapily. Vše bylo ostré v celé ploše snímku a vinětace byla tak slabá, že si s ní Camera Raw jednoduše poradil. U fotek krajiny s tímto objektivem je nutné počítat se snížením ostrosti kresby ne vinou objektivu, ale vlivem atmosféry. Ohnisko 800 milimetrů je extrém a světlo od objektů musí projít přízemní vrstvou atmosféry, která se různě vlní a je plná prachu a vlhkosti. To k tomu ale patří.

Recenze Canon RF 800 mm
Říp za Pražským hradem, 1/45 z ruky
100% výřez, ISO 400, lehká pohybová neostrost, ale na 800 mm z ruky super

Zkusil jsem i rychlost a přesnost ostření na našem hafanovi, který je neustále v pohybu. Rychlost je vzhledem k parametrům teleobjektivu taktéž skvělá, přeostřování probíhalo velmi rychle. Objektiv ostří přesně, ale nablízko je hloubka ostrosti natolik malá, že hafan neměl při pohybu vůči fotoaparátu vždy oko ostré. Zvířata ale nefotím a myslím si, že možnosti nastavení autofocusu moderních Canon bezzrcadlovek zvládnou víc než moje základní nastavení.

100% výřez, ostřeno na oči, AF servo, ISO 800, 1/400

Hlavním důvodem, proč jsem zkoušel Canon RF 800 bylo, jestli může mít takto dlouhé pevné sklo uplatnění v krajinářské fotografii. Hned první ostré focení tentokrát už přímo v Českém Středohoří mi dalo jasnou odpověď. Objektiv se skvěle hodil na detaily krajiny s mlhou a na barevné podzimní stromy. Většina krajinných detailů je fotografována na ohniska do 400 mm, ale tady mi dvojnásobek otevřel úplně nové možnosti. Na první fotce se scéna krásně zjednodušila a z obrazu zmizely v Česku všudypřítomné dráty a stožáry. Takže ano, ohnisko 800 určitě není příliš dlouhé, a to ani v české krajině, ve které jsou prvky spíše menší ve srovnání třeba s Alpami. Na další sérii fotek zase krásně vynikly listnaté stromy a difúzní světlo v nich.

Expozice 1/350 z ruky
Recenze Canon RF 800 mm IS STM
Stromy v mlze na 1/180 ze stativu

Poslední mojí zatěžkávací zkouškou byla extrémní disciplína pro každou fototechniku, a tou je noční fotografie a astrofotografie. Nejdříve jsem zkusil fotit Měsíc a poté deepsky objekty hvězdokupu Plejády a Galaxii v Andromedě. Nakonec jsem jenom tak z ruky opřen o auto zkusil planetu Saturn.

400% výřez, 1/4 z ruky a opřen o auto

Řeknete si, že Měsíc zvládne každý objektiv. Jenomže na 800 milimetrů a ještě zaznamenat osvětlenou i neosvětlenou část není jen tak a všechny optické nedokonalosti se musí projevit. Neprojevilo se nic, ani chromatická aberace. Na Měsíc jsem ještě zkusil přidat Canon Extender RF 2x. Dostal jsem extrémní ohnisko 1600 mm, ale také clonu f22. I při těchto hodnotách dokázal můj Canon EOS R automaticky zaostřovat.

HDR Měsíc, 1600 mm, foceno jako expoziční bracketing, banding je způsoben kompresí

Měl jsem zkušenost s Canon Extender EF 2x II a to byla čirá zoufalost, co se ostrosti a kontrastu týče. Doba ale pokročila a nový RF telekonvertor ubral jen minimum kontrastu a ostrost se sice snížila, ale stále přijatelně. Spíše než optika byla limitem atmosféra a seeing. Jediné, čeho jsem si všiml, je zvláštní ale nerušící aura dále od Měsíce. Pravděpodobně se jedná o vnitřní odlesky.

100% výřez, 1600 mm ISO 100, 1/6 bez úprav, patrné vlnění atmosféry (seeing)

Po úspěšném fotografování Měsíce jsem se těšil na Plejády. Automatika na tak slabý objekt dokázala zaostřit a vše jsem hezky viděl na displeji, ale po první fotce bylo jasné, že takto to nepůjde. Pravděpodobně konstrukce objektivu bez clony a vnitřní odrazy způsobily kolem jasných hvězd silná halo. Nedalo se s tím nic dělat, tak jsem zkusil Galaxii v Andromedě.

60 sekund na rovníkové montáži, ISO 6400, patrné halo kolem jasných hvězd

Ta dopadla o poznání lépe a limitem byla pouze moje rovníková montáž Staradventurer mini wifi, která není dělaná na deepsky a nemá ani možnost pointace. Expozice byla pouhých 20 sekund a z 300 fotek šlo použít pouze polovina. Krátká expozice a ISO 6400 se projevily v barevném rozsahu a detailech. Podstatou recenze Canon RF 800 mm f/11 IS STM ale byla optická kvalita objektivu. Hvězdy jsou vždy nejtěžším testem všech objektivů, protože jsou malé, zároveň svítí a jsou po celé ploše obrazu. Jak už jsem zmiňoval, objektiv netrpí na vinětaci ani chromatickou aberaci. Objektiv si tak vedl v tomto testu na výbornou, ale jeho limitem byla světelnost f11.

M31 v Andromedě, Na montáži by byl výsledek mnohem lepší

Když to celé shrnu, tak za cenu do 30 tisíc dostanete hodně muziky za málo peněz. Kvalita objektivu určitě předčí očekávání. Najde ale tento pevný objektiv využití? Pro wildlife fotografy, kteří nemají statisíce za světelnější objektivy, to bude rozhodně zajímavá alternativa. Stejně tak pro nadšence do Měsíce a Slunce a jejich polohy vůči pozemským objektům to bude super volba.

Jako téměř výhradní krajinářský fotograf jsem s ním za dva výjezdy nafotil zajímavé scény a opadla moje obava, že na 800 mm už není v krajině co najít. Co mě ale dost mrzí, že nebyla možnost vyfotit Alpy ze Šumavy.

To je z mé praktické recenze Canon RF 800 mm vše. Pokud najdete místo v batohu, objektiv jednoznačně doporučuji!

Plusy

  • Cena
  • váha a rozměry
  • super obrazová kvalita

Mínusy

  • f11
  • méně rozostřené pozadí v důsledku světelnosti
  • není utěsněn